GAD

מהי דאגנות יתר או הפרעת חרדה מוכללת ?

רוב האנשים נוטים לחוות תקופות בהן הם דואגים “יותר מידי” יחד עם דריכות ומתח פיזי. אך אנו מגדירים דאגנות יתר כאשר ניכרת נטייה חזקה לדאוג באופן לא פרופורציונלי מסיכונים הקשורים לאירועי חיים, נושאים שונים או פעילויות של חיי היומיום (לדוגמה: בריאות ,עבודה או פעילות שקשורה לעבודה, מצב כלכלי, אחראיות, איכות של ביצוע כלשהו, משפחה, חינוך, ילדים, …). בשונה מהמצב השכיח של דאגנות, אנשים בעלי דאגנות יתר אינם מצליחים לשלוט בדאגות שלהם, הם יכולים להיות שקועים בתוך רומינציות (חשיבה חזרתית ללא יכולת להרפות ממנה) בהן עוברים מדאגה אחת לדאגה אחרת. במצבים חמורים של דאגנות כגון הפרעת חרדה מוכללת, האנשים יכולים להקדיש יותר זמן לדאגות מאשר למחשבות אחרות.

בגלל מצב של דריכות מתמשכת, אנשים אשר סובלים מדאגנות יתר מתמשכת מגלים קשיים פיזיים כגון עייפות ו\או רגישות יתר ו\או קשיי ריכוז ו\או מתח שרירי ו\או קשיי שינה.

כאשר דאגנות הופכת לכרונית (החל מ-6 חודשים), ניכרות השלכות על חיי היומיום, בעיקר סביב יכולת לשאת שינויים ולקבל החלטות. בנוסף ומכיוון שדאגנות “פשוטה” היא תופעה נפוצה באוכלוסייה, אנשים בעלי “דאגנות יתר” אינם מקבלים בד”כ הכרה במצוקתם ע”י הסביבה הקרובה שלהם, הן משפחתית והן תעסוקתית. למרות זאת, כ-2.7% מהאוכלוסייה הישראלית סובלת מהפרעת חרדה מוכללת וזוהי ההפרעת חרדה השכיחה ביותר בארץ. בנוסף, 90% מאנשים בעלי הפרעת חרדה מוכללת עלולים לגלות הפרעה נוספת כגון אינסומניה ו\או דיכאון ו\א הפרעת חרדה נוספת ו\או קשיים זוגיים.

לאור הבלבול לדאגנות יותר שכיחה, ההשלכות הנפשיות והבריאותיות של הפרעת חרדה מוכללת, ישנה חשיבות לאבחנה ברורה וטיפול ע”י איש מקצוע מנוסה בתחום.

 

המחקר מראה באופן חד-משמעי שהטיפול היעיל ביותר לחרדה מוכללת ו\או דאגנות יתר הינו CBT ו-ACT.

למה אנשים מפתחים נטייה לדאגנות יתר או הפרעת חרדה מוכללת ?

מכיוון שרוב האנשים שסובלים מחרדה מוכללת לא מצליחים לדווח על התחלת ההפרעה, עולה השאלה אם דאגנות יתר שייכת לקווים אישיותיים. לא ידוע בדיוק אם הדבר נכון אך המחקר מראה שרוב האנשים בעלי דאגנות יתר מגלים גם קווים אישיותיים מסוג של “שליטת יתר”, “אחריות יתר”, “פרפקציוניזם” ולעתים “ביקורתיות יתר”. לצד זאת ובדומה לכלל הפרעות חרדה, קיימים גם רגישות גנטית ומרכיבים סביבתיים כגון חוויות ילדות (הורות שאינה משדרת חוויה של ביטחון סביב העולם ו\או סביב היכולת של הילד להתמודד איתו).

מרכיב נוסף חשוב בהתפתחות של דאגנות יתר או הפרעות חרדה מוכללת הינו רגישות למצבים של חוסר ודאות. שאלות סביב מצבים אלה גורמות לתהליך מחשבתי בלתי פוסק שמשמר מצב של דריכות שבד”כ נלוות אליה תחושות גופניות לא נעימות. על בסיס זה מתפתחת חרדה מפני הדאגה עצמה, מודעות לקושי לשלוט במחשבות החרדתיות ובהכרה שלדאגות יהיו השלכות שליליות על שעות הקרובות, הן מחשבתיות, הן רגשיות והן גופניות. מבחינה התנהגותית, אנשים בעלי הפרעת חרדה מוכללת נוטים לחפש תשובות מרגיעות מהסביבה לדאגות שלהם, ולעתים דורשים תשובות כאלו מספר פעמים ע”מ להירגע \ לעצור דאגות. כמו כן, הם עלולים להימנע מחשיפה לנושא מדאיג כגון מחלות, תאונות ועוד… נטייה לאמץ התנהגויות אלה מרגיעה לטווח הקצר אך מחלישה באופן משמעותי את היכולת לשאת מצב המעורר דאגה כך שהצורך בהימנעות, בבדיקה ובשאלות גובר יחד עם הרגישות למצבים מעוררי דאגה.

מהו טיפול בדאגנות יתר חרדה כללית ?

ככלל בשיטת CBT, טיפול בדאגנות יתר מכוון להפוך את המטופל לאדם מומחה במה שעובר עליו. שותפות אקטיבית של המטפל מסייעת לו בתהליך הזה. העבודה הטיפולית מחולקת ל-2 שלבים.

שלב ראשון קשור ללמידת אסטרטגיות התמודדות (COPING) וכולל:

  • עבודה על תגובות פיזיולוגיות של לחץ ומחשבות “שיפוטיות” וביקורתיות” על החוויות הפנימיות
  • למידת טכניקות פיזיות שעוזרות להירגע,
  • ביצוע תרגילים פיזיים שעוזרים להתרגל מחדש לסימנים גופניים הקשורים לדאגות, להיות פחות רגישים אליהם ולחוות אותם יותר כתופעות טבעיות.
  • עבודה סביב אסטרטגיות נוקשות \ גמישות כדי להתמודד עם מצוקה פנימית
  • ביצוע תרגילים קוגניטיביים שעוזרים לזהות מחשבות שגורמות לדאגות, להתייחס אליהן כהשערות ופחות כעובדות ולפרש את המצבים מעוררי החרדה באופן ריאלי.
  • ביצוע תרגילים קוגניטיביים שעוזרים לפתור בעיות ולהתמודד עם מצבים של חוסר ודעות.

 

שלב שני קשור ליישום של האסטרטגיות הנ”ל ע”מ להיחשף באופן הדרגתי למצבים אשר מעוררים חרדה, תמיד באופן שמאפשר הצלחה.

קביעת תור

יש לכם שאלות ? רוצים לקבוע תור ? צרו קשר איתנו ונשמח לעזור לכם.