פלייר עיצוב 1

טיפול CBT לילדים, נוער ומבוגרים

CBT הינה שיטת טיפול שמתמקדת בגורמים אשר משמרים את החרדה ובדרך לשנות אותם. המטופל והמטפל עובדים יחד כדי לזהות מצבי חיים רגישים (טריגרים), ביטויים גופניים של רגשות, דפוסי חשיבה ותגובות התנהגותיות. במקביל, העבודה הטיפולית מתמקדת בטכניקות מגוונות שעוזרות להוריד את רמת החרדה בחיי היום-יום. מטרות הטיפול מוגדרות מראש וכל מפגש מתקיים סביב מטרה ספציפית. בין המפגשים, המטופלים מוזמנים לעשות תרגילי בית, בהדרגה ומתוך קצב שמצד אחד מוגדר באופן הדדי ומצד שני מאפשר חוויות גוברות של הצלחה.

עם ילדים, העבודה הטיפולית מתקיימת סביב פעילויות ממוקדות ומותאמת גיל כגון ציור וצביעה של מחשבות ורגשות, משחקי קופסה טיפוליים ועוד. נדרשים גיוס מוטיבציה ושיתוף פעולה של ההורים והילד כאחד לעשיית תרגילי הבית. במקביל מקיימים מפגשי הדרכות הורים.

איך מתקיים טיפול CBT ?

ככלל בשיטת CBT, טיפול מכוון להפוך את המטופל לאדם מומחה במה עובר עליו. שותפות אקטיבית של המטפל מסייעת לו בתהליך הזה. העבודה הטיפולית מחולקת ל-2 שלבים.

שלב ראשון קשור ללמידת אסטרטגיות התמודדות (COPING) וכולל:

  • למידת טכניקות פיזיות שעוזרות להירגע,
  • ביצוע תרגילים פיזיים (Symptom Induction) שעוזרים להתרגל מחדש לסימנים גופניים הקשורים לחרדה, להיות פחות רגישים להם ולחוות אותם יותר כתופעות טבעיות
  • ביצוע תרגילים קוגניטיביים (Cognitive restructuration) שעוזרים לפרש את המצבים מעוררי החרדה לקטסטרופלי אלא כתופעות טביעות
  • במקרים מסוימים, הקנית מיומנויות קשורות לתחום ספציפי (אסרטיביות, מיומנויות חברתיות, אסטרטגיות למידה, …) דרך תרגילים שונים כגון תרגילים חווייתיים, משחקי תפקידים, ועוד…

שלב שני קשור ליישום של האסטרטגיות הנ”ל ע”מ להיחשף באופן הדרגתי למצבים אשר מעוררים חרדה, תמיד באופן שמאפשר הצלחה. במצבים קשים יותר, החשיפה מתחילה דרך דמיון של מצבים מעוררי חרדה ו\או דרך מציאות מדומה.

מהו טיפול EMDR ?

גישת EMDR הינה שיטת טיפול אינטגרטיבית אשר מאפשרת עיבוד של זיכרונות טראומטיים והשלכותיהם הרגשיות, הקוגניטיביות והגופניות ע”י תנועות עיניים. בבסיס של המודל, נמצאת ההשערה שהמוח מעבד אירועים שאנחנו חווים ומאפשר את עיכולם. כאשר החוויות עוצמתיות יותר, התהליך נתקע וזיכרונות טראומטיים של אירוע ממשיכים להשפיע רגשית על ההווה של בעל הטראומה. תנועות עיניים, בדומה לתנועות עיניים שמתרכשות באופן טבעי בשלב של שינת חלום, מאפשרות לתהליך עיבוד הזיכרונות להתקיים ולהפחית את רמת המצוקה הקשורה לאירועים הטראומטיים.

בעבודת EMDR עם ילדים, ההורה מהווה חלק פעיל של הטיפול. לרוב, הוא נמצא בחדר יחד עם הילד (טיפול דיאדי) והמטפל. במקביל, נעשה שימוש בשפה מותאמת ובפעילויות יצירתיות (כגון ציורים) לצד טכניקות קלסיות שמאפיינות טיפול ב-EMDR.

מהו טיפול ACT ?

שיטת טיפול ACT היא שיטת טיפול קוגניטיבית התנהגותית המתבססת על פילוסופיית חיים ששמה דגש על קבלה של המחשבות והרגשות של האדם. השיטה מתמקדת בפיתוח גמישות פסיכולוגית, על ידי יכולת להתמקד בהווה, במחשבות וברגשות ולהכיל אותם, מבלי צורך בהגנות שאינן נחוצות.

בטיפול ACT המטפל והמטופל מחפשים את הערכים המרכזיים בחייו של המטופל, העומדים מאחורי מטרותיו המרכזיות. ערכים אלו יכולים לגרום למטופל אושר משמעותי וסיפוק והם מבוססים על החוזקות של המטופל, מידותיו הטובות ואמונותיו. ערכים, בשונה ממטרות, הם רעיונות שהמטופל יכול לפעול לפיהם בכל יום בחייו ודורשים נוכחות בכאן ועכשיו. מתוך כך, ניתן לחיות את החיים לאור הערכים בכל רגע ורגע, החל מההווה, ודרך כך להתקרב למטרות האישיות.

למה טיפול ב-CBT או ב-ACT או ב-EMDR ?

כיום, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מוכר כיעיל ביותר עבור מספר הפרעות כגון : חרדת בחינות, חרדה חברתית, הפרעת פניקה והתקפי חרדה, אגורפוביה, קשיי שינה (אינסומניה), דיכאון, הפרעת חרדה מוכללת, פחדים ספציפיים (חושך, בעלי-חיים, דם, …), OCD, טיקים (טורט), טריכוטילומניה, ועוד …

שיטת EMDR הוכיחה את עצמה כמאוד יעילה בטיפול בהפרעה פוסט-טראומטית (PTSD) ועיבוד של זיכרון טראומטי ולכן מומלצת לטיפול בפוסט-טראומה ע”י ארגון העולמי הבריאותי (WHO). מיקוד מיוחד של שיטת EMDR לתחושות גופניות מוכח כיעיל להפחתת כאבים הקשורים למחלות פיזיות.

גישת ה-ACT הוכיחה את עצמה כיעילה לטיפול בטווח רחב של הפרעות חרדה כגון הפרעת חרדה מוכללת או הפרעת פניקה.

קביעת תור

יש לכם שאלות ? רוצים לקבוע תור ? צרו קשר איתנו ונשמח לעזור לכם.