OCD

מהי הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) ?

OCD (Obsessive compulsive disorder) מתבטאת בשני סוגים של סימפטומים הקשורים מאוד אחד לשני:

 

אובססיות: מחשבות ,רעיונות, תמונות או דחפים שפולשים באופן פתאומי ולא רצוי, אפילו כאשר יודעים שהם לא מציאותיים. לרוב האובססיות גורמות לאי נוחות, חרדה או מבוכה ומשאירים את האדם במצב של ספק בלתי נסבל.

 

קומפולסיות (טקסים): פעילויות מוטוריות או שכליות שמרגישים צורך לבצע באופן כפייתי ללא שליטה עליהן. ביצוע הקומפולסיות מאפשר להפחית את החרדה ולרוב ניסיונות לא לבצע את הטקסים או הפעולות האלה גורמים לעלייה גדולה בחרדה. מבחינה התנהגותית, טקס הוא רצף של פעילות שמתקיים בסדר מסוים ונוקשה.

 

מכיוון שקומפולסיות גורמות להקלה זמנית, המוח לומד שזו האסטרטגיה היעילה ביותר כדי להירגע ובאופן טבעי מרבה בהתנהגויות כאלו. בדומה לרוב הפרעות חרדה, אסטרטגיה זו יעילה לטווח קצר בלבד וגורמת נזקים לטווח הארוך. בד”כ, עם הזמן טקס כבר לא מספיק כדי להירגע כך שהסובל מ-OCD מגלה צורך לעשות עוד טקסים (או סדרה של טקסים). כמו כן, הוא הופך להיות יותר רגיש לחרדה הקשורה לאובססיות.

 

ה-OCD יכול לקבל מספר צורות, ולפגוע באדם באופן רחב ומגוון. להלן סוגי האובססיות הנפוצות ביותר: מחשבות על זיהום, מחשבות סביב גרימת נזק, מחשבות מיניות לא רצויות, מחשבות סביב פרפקציוניזם, מחשבות תוקפניות, מחשבות עם גוון דתי. כמו כן, קיימים מספר סוגי טקסים כגון ניקיון ורחצה, בדיקות, חזרתיות, פעולות משבתיות, תנועות מסוימות, ועוד…

 

השכיחות של ה-OCD נעה בין 1.1% ל 1.8% ופוגשים אותו אצל אנשים בכל גיל ומכל שכבות האוכלוסיה. כיום, הטיפול הפסיכולוגי שהוכיח את עצמו כיעיל ביותר עבור OCD הינו שילוב בין טיפול תרופתי לבין טיפול CBT.

 

ניתן להציג את מעגל ה-OCD בצורה כזו:

 

גורם מעורר חרדה – אובססיה (מחשבה, רעיון, תמונה, דחף) – הרגשה שמשהו מטריד – אי-נוחות או חרדה או מבוכה – דחף לבצע טקס – ביצוע הטקס – הקלה (ולעתים ביקורת עצמית) – רגישות יותר גבוהה לחרדה והרחבה של הטקסים למצבים אחרים

 

האם מדובר בהפרעת OCD כאשר יש אובססיות אבל אין טקסים ?

במקרים מסוימים, אנשים מגלים אובססיות ללא טקסים. מטבעם, אובססיות גורמות לחרדה או אי-נוחות או מבוכה ומשאירות את האדם עם חוויה קשה של ספק מתמשך. נכון שלכל אדם יש לעתים אובססיות סביב מצבים מסוימים אך ההבדל בין אובססיות נורמטיביות לחוויה האובססיבית ב-OCD הוא משך הזמן ורמת המצוקה. לאנשים בעלי OCD, האובססיות עלולות להוביל לרומינציות (מחשבות חוזרות) למשך שעתים ביום או יותר.

לעתים, קיימים גם טקסים סמויים שנקראים טקסים מנטליים. בניגוד לטקסים אחרים, טקסים מנטליים קשורים לביצוע של פעילות מחשבתית כגון בירור אין-סופי, חישוב מסוים, אמירת משפטים מסויימים או בסדר מסוים ועוד …

לאור האמור לעיל, קיימת חשיבות גדולה של אבחנה ע”י מטפל מנוסה ב-OCD, פסיכיאטר או פסיכולוג קליני.

למה אנשים מפתחים OCD ?

אין כיום מודל עם מספיק תוקף מחקרי שמסביר היטב את הופעתו של OCD אך ידוע שהאזורים המוחיים הקשורים ל-OCD אחראיים על ויסות מחשבות ודחפים. רוב המחקרים מציינים שמדובר בתופעה מורכבת שמושפעת מגומרים גנטיים, אישיותיים וסביבתיים.

יחד עם זאת, טיפול יעיל ב-OCD אינו מתמקד בסיב(ו)ת הופעה של OCD אלא בשינוי הדפוסים שמשמרים אותה.

איך מטפלים ב-OCD ?

טיפול ב-OCD יכול להיות מגוון ודורש התאמות מסוימות לפני סוגי האובססיות וסוגי הקומפולסיות. ככלל בשיטת CBT טיפול ב-OCD מכוון להפוך את המטופל לאדם שהינו מומחה במה שעובר עליו. לאחר קבלת אבחנה, מסירת מידע על OCD וסקירת הסימפטומים הקשורים ל-OCD (סוגי אובססיות וקומפולסיות), עבודה קוגניטיבית עוזרת לזהות עיוותי חשיבה אשר גומרת להגברת התגובה הרגשית הקשורה לאובססיות. לדוגמה : “אם זה לא 100, זה 0”, “אני אחראי על כל המחשבות שלי”, “אם חשבתי על משהו, זה יקרה” ועוד…

במקביל, המטופל לומד מספר טכניקות התמודדות מול אובססיות וטקסים, מוזמן לנסות אותן ולזהות את הטכניקות היעילות ביותר עבורו.

לאחר מכן, הטיפול עובר לשלב של חשיפה עם מניעת תגובה. שלב זה מבוסס על עקרון הבא: כאשר אדם ייחשף לגורם ממנו הוא מפחד ויישאר מספיק זמן בנוכחותו, מבלי לבצע פעולות להפחתת החרדה, הפחד מפני אותו הגירוי יעלם. כפי שראינו לעיל, המוח למד שטקס מאפשר הקלה מהירה למצוקה. לכן, המטרה של שלב זה היא ללמד את מוח שניתן להתמודד עם המצוקה בלי לקיים טקס. כדי להצליח, המטפל והמטופל קובעים יחד “סולם חשיפה”. כלומר, יעדים הדרגתיים שמגדירים אותם לפי רמת המצוקה.

 

התהליך הטיפולי מאפשר בהדרגה ובמהירות חזרה לשליטה מול האובססיות והטקסים וכאשר המטופל מגלה רמת מוטיבציה גבוהה, ניתן לראות תוצאות לאחר מספר מועט של מפגשים. מורכבות ה-OCD ורמת חומרתו דורשים לעתים קרובות שחלק מהטיפול יתקיים בביתו של המטופל ו\או תמיכה של בן אדם תומך (כגון קרוב משפחה) מסביבתו של המטופל.

 

אצל ילדים, טיפול ב-OCD דורש התאמות מסוימות והתערבות של המשפחה כולה בתוך תכנית רחבה יותר.

קביעת תור

יש לכם שאלות ? רוצים לקבוע תור ? צרו קשר איתנו ונשמח לעזור לכם.